Tévézz okosan! - gyerekzár
Tisztelt Ügyfelünk!
Kedves Szülő!
Amint bizonyára Ön is tapasztalta, a kábelhálózatokon ma már rendkívül sokféle, valamennyi korosztály igényét és ízlését kiszolgáló csatorna jut el a magyarországi otthonokba. Közöttük olyanok is előfordulhatnak, amelyek kizárólagosan vagy többségében felnőtteknek szóló, illetőleg a gyermekek, kiskorú fiatalok szellemi, lelki fejlődésére károsan ható (félelemkeltő, erőszakos vagy szexuális) tartalmakat sugároznak. Ezeknek a tartalmaknak a szándékos vagy akár véletlenszerű megtekintésétől többféle módon is megóvhatja gyermekét. A digitális televíziós szolgáltatásokhoz biztosított set-top-box vevőkészülékek már kódolt gyerekzárral rendelkeznek ehhez, de hagyományos analóg tévészolgáltatás esetén is sokat tehet azért, hogy gyermekei biztonságosan tévézzenek. Ehhez szeretnénk Önnek segítséget nyújtani.
Védelem a set-top-box segítségével
A digitális kábeltelevíziós szolgáltatásoknál több lehetőség kínálkozik annak megakadályozására, hogy gyermeke a nem kívánt tartalmakhoz hozzáférjen. Előfizetőink rendelkezésére áll a vételt biztosító készülékek, az úgynevezett set-top-boxok beépített gyerekzár-funkciója, mellyel akár az egyes csatornákhoz való hozzáférést, akár a korhatár-besorolással ellátott műsorok megtekintését is szabályozhatja. Többféle set-top-box működhet jelenleg az otthonokban, így ha a gyerekzár beállításához az alábbi tájékoztatás után további segítségre van szüksége, lapozza fel a készülék kezelési útmutatóját illetve érdeklődjön a szolgáltatójánál.
Hogyan lehet titkos kóddal letiltani bizonyos műsorokat?
A gyerekzár-funkciót úgy aktiválhatja, ha egy Ön által megadott – általában négy számjegyű – kóddal lezárja bizonyos csatornák műsorát. Ekkor csak a PIN kód beütése után válik láthatóvá a műsor. E funkció bekapcsolásával legtöbbször bizonyos menük elérése, így például a médialejátszás, programkeresés, filmlekérés stb. is letiltódik, megakadályozva a védelem megkerülésére szánt kísérleteket.
Hogyan állíthatjuk be a PIN kódot?
A szolgáltató által rendelkezésre bocsátott set-top-box általában előre beállítva kerül az előfizetőhöz, így már eleve tartalmaz néhány csatornára – így a felnőtt tartalmakra is – gyerekzár-beállítást. Fontos, hogy a gyári PIN kódot (ami többnyire 0000) mindenképpen változtassa meg egy Ön által választott számra, mellyel majd később a funkció ki- és bekapcsolását végezheti. Ehhez a kezelési útmutató ad segítséget. Általában a gyári PIN kód megadása után kétszer kéri az új kódot a készülék, s amennyiben azt helyesen adta meg, a menüből való kilépés után már az új beállításokkal üzemel az eszköz.
A PIN kód kiválasztása
A kód megadásánál válasszon nehezen kitalálható négyjegyű számot. Gyermekei például ismerik az Ön vagy a többi családtag születésnapját, ezért lehetőség szerint ne ezeket alkalmazza „titkos számként”. A kódot mindenképpen írja fel magának, s olyan helyen tárolja, ahol gyermekei nem bukkanhatnak rá.
Mi a teendő elfelejtett kód esetén?
Előfordulhat, hogy elfelejti a PIN kódot – ilyenkor az ügyfélszolgálat tud a leggyorsabban segítséget nyújtani. Általában néhány egyszerű menübeállítás és az újonnan megadott PIN kód beütése után ismételten lehetőség nyílik megváltoztatni a gyári PIN kódot.
Védelem a tévékészülék segítségével
Régi televízió készülékek, vagyis a 4:3-as képarányú, döntően képcsöves tévék lassan kiszorulnak a nappalikból és pályafutásukat többnyire a konyhában, gyerekszobában vagy a nyaralóban folytatják. Sajnos a legtöbb ilyen készülék nem rendelkezik gyerekzár funkcióval, amelyik igen, az is csak az egyes televízió csatornák megjelenítését képes PIN kóddal korlátozni, egyes műsorszámokat korhatár átjelzés hiányában nem képes szűrni. Létező megoldás a gyerekzárral a készülék előlapi nyomógombjainak letiltása, így távirányító nélkül a televízió nem kapcsolható be, illetve csatorna sem választható az előlapi gombokkal.
A beállításhoz szükséges információkat megtalálja a készülék használati útmutatójában. Számtalan típusú és márkájú tévé kapható az üzletekben, amelyek – a gyártótól függően – más és más tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért új készülék vásárlásánál feltétlenül érdeklődjön a televízió által nyújtott gyerekzár-szolgáltatásokról az eladónál.
Védelem a gyerekszobában
Ma már gyakran a gyerekszobában is van televízió. Egyszerűen elkerülheti, hogy a káros tartalmak bármilyen módon elérhetőek legyenek: gyermeke készülékén már eleve ne hangolja be azokat a csatornákat, amelyek többségében nem az életkorának megfelelő tartalmú műsorokból állítják össze az adásukat!
Beszélgetés a tévézésről
Különösen az esti órákban akár az általános kínálatú szórakoztató adókon is gyakorta láthatóak olyan műsorok, amelyek nem gyermekszemnek valók, amelyek felzaklathatják őket – s esetenként nem csupán a kicsiket. Ügyeljen arra, hogy az esti órákban gyermeke vagy gyermekei ne maradjanak egyedül a készülék előtt. Ha ez mégis előfordulna, előre beszélje meg velük, hogy mit szabad, mit érdemes megnézniük és mit nem – és főként azt, hogy miért lehetnek ezek a műsorok károsak a számukra.
Tegyünk meg mindent, hogy a televíziózás gyermekeink számára élvezetes, tartalmas, szellemi fejlődésüket szolgáló szórakozás legyen, ne pedig félelmet, szorongást keltő, esetleg érthetetlen képek sora!
Tanítsuk meg, hogy TÉVÉZZEN OKOSAN!
Ebben segít a www.tevezzokosan.hu weboldal